ABD’ye Yerleşmek İsteyen Türkler’in Sayısında Patlama

ByGMK USA ADMIN

ABD’ye Yerleşmek İsteyen Türkler’in Sayısında Patlama

Türkiye’de giderek artan terör olaylarından, ekonomik ve siyasi istikrarsızlıktan, çocuklarının eğitimi ve geleceğinden endişe duyan çok sayıda Türk vatandaşı, Amerika’ya yerleşmenin yollarını arıyor.

ABD’de yaşayan Türkler, özellikle son aylarda Türkiye’deki akraba ve tanıdıklarının kendilerine ulaşıp Amerika’ya yerleşmenin yollarını aradıklarını belirtiyorlar.

Amerika’da yaşayan Türkler’in, yaşanan talep patlamasıyla ilgili iddialarını araştıran Amerika’nın Sesi, konuyla ilgili uzmanlara “Türkiye’den ABD’ye yeni bir göç dalgası mı başlıyor?” sorusunu yöneltti.

Avukat Nurhayat Kınay, New Jersey eyaletinde Türkiye’den Amerika’ya yerleşenlere ve bölgede yaşayan yerleşik Türk nüfusa göçmenlik hukuku danışmanlığı yapıyor.

İstanbul Barosu’na 40 yılı aşkın bir süredir verdiği hizmet nedeniyle geçtiğimiz ay onur ödülü alan Kınay, kurduğu, “Amerika Muhtarlığı” adlı internet sitesi ve sosyal medya aracılığıyla da Türkiye’den Amerika’ya yerleşmek isteyen kişilere yardımcı oluyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Kınay, son 7-8 ayda Amerika’ya yerleşmek isteyen Türkler’in sayısında patlama yaşandığını söyledi. Kınay, “Özellikle Facebook sayfamıza bu günlerde, ‘Amerika’ya nasıl yerleşebiliriz?’, ’Nasıl gelebiliriz?’ ,’Vize aldıktan sonra zorluklarımız nelerdir?’ gibi sorulan sorularda korkunç bir artış oldu,” dedi.

Kınay: “Ülkemdeki insanların tedirgin yaşaması beni üzüyor”

Türkiye’den Amerika’ya artan yerleşme isteğinde yaşanan patlamanın kendisini üzdüğünü ifade eden Kınay, “Dolayısıyla bu da beni çok üzmeye başladı. Benim ülkemdeki insanların böylesine tedirgin yaşamaları her vatandaş gibi beni de üzüyor. İnsanların bu durumlarını çözebilmek için yoğun bir çaba başlattık. Onların burada çalışma izinleri, burada nasıl kalabilecekleri, çocuklarının okula yazdırılması gibi konular nasıl olabilir, bunlar üzerinde çalışmalar yapıyorum,” dedi.

“Ünlü sanatçılar bile buraya gelmek istiyor”

Türkiye’den çok sayıda Amerika’ya yerleşme talebiyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Kınay, “Türkiye’de maddi durumu çok iyi olan şarkıcılar, sanatçılar bile buraya gelmek istiyorlar. Sadece çocuklarını o korku ortamında yetiştirmek istemediklerinden. Vatandaşlar burada nasıl bir yol izleyeceklerini, ‘Türklere yönelik mi iş yapmamız gerekir? Yoksa araba yıkama yeri mi açalım?’ gibi sorular soruyorlar. Parası olan Türkler EB-5 vizesi var, ona ilgi gösteriyorlar. Amerikan hükümetinin kurduğu projelere ortak olup bu ülkeye gelmek istiyorlar ve onun araştırmasını yapmamı istiyorlar. Maddi durumu çok iyi olmayanlar da E1 – E2 vizesi alarak yatırım yapmak için gelmeye çalışıyorlar. Bunları da oradaki evlerini satarak yapacaklar,” dedi.

Akbulut: “Bir an önce gelmek istiyorlar”

Yaklaşık 35 yıldır New York Barosu’na kayıtlı olarak göçmenlik ve ticaret avukatlığı yapan Cahit Akbulut ise, Türkiye’den Amerika’ya yerleşmek isteyenlerin sayısındaki patlamayı şöyle anlatıyor: “Son bir kaç aydan beri inanılmaz derecede Amerika’ya gelmeye yönelik talepler bize ulaşmakta. Bu talepleri, e-mail yoluyla, telefonla ve Amerika’daki yakınları yoluyla bize ulaştırıyorlar. Bunlar genellikle ‘Nasıl Amerika’ya gelebiliriz? ve ticari yatırımlar şeklinde bize yansıyor. Her zaman Amerika’da son zamandaki talepler ‘Bir an evvel gelmek istiyoruz’ şeklinde. Maddi durumu iyi olanlar yatırım yaparak 500 bin dolar karşılığında eşleri ve çocukları da dahil olmak üzere ‘Green Card’ alabiliyorlar. Maddi durumu iyi olanlardan bu tür talepler gelmekte. Bunun yanı sıra küçük miktarlarda yüz bin, yüz elli bin dolar civarında yatırımla geçici E- 2 vizesi alma durumu söz konusu, o tür başvurular da geliyor.”

“Türkiye’ye kesin dönüş yapanlar geri gelmek istiyor”

Akbulut, Amerika’da bir süre yaşadıktan sonra Türkiye’ye kesin dönüş yapan Türkler’in de yeniden geri dönmenin yollarını aradıklarını belirterek, “En ilginci beş sene, on sene evvel Amerikan vatandaşı olmuş, Türkiye’de yaşamayı tercih etmiş ve dönmüş olan kişiler orada evlenip çocuk sahibi olmuşlar. Bunların tekrar Amerika’ya dönmeye yönelik arzularını görüyorum ve bunlar bir hayli kişi. Amerika’da doğum yapmış ve çocukları Amerikan vatandaşı olan kişilerin de çocukları üzerinden ‘Amerika’ya nasıl gelebiliriz’ şeklinde taleplerini görüyoruz. Ama son bir kaç aydan beri şu ana kadar görmediğim bir yoğunlukta talep söz konusu. İnsanların bulundukları ortamdan rahatsız olduklarına inanıyorum. Hatta baktığınızda çoğu kişinin maddi durumlarının gayet iyi olduğunu ve para kazandıklarını görüyorum. Hepsinin (kaygısı) çocuklarının Türkiye’de yaşamaması ve eğitim görmemeleri üzerine. O parayı burada muhtemelen kazanamayacaklar ama Türkiye’de para kazanmalarına rağmen rahat ve huzur içinde olmadıklarını çocukları için aydınlık günler görmediklerini ve o yüzden Amerika’yı tercih ettiklerini ifade ediyorlar” dedi.

Şenyurt : “Çocuklarının aldığı eğitimden endişeleniyorlar”

New York’ta göçmenlik konusunda hizmet veren bir hukuk bürosunda çalışan Avukat Hasret Şenyurt, Türkiye’den yeni bir göç dalgasının başladığını vurgulayarak, özellikle Amerika’ya yerleşmek isteyen Türkler’in çocuklarının Türkiye’de aldığı eğitimden endişe duyduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Özellikle son zamanlarda terör olaylarının artmasından dolayı insanlardaki tedirginlik arttı. Bu yüzden gün içinde pek çok telefon alıyoruz. İnsanlar Amerika, Kanada veya diğer ülkelere bir göç yoluna girdiler. Amerika için de çok fazla yatırımcı vizesiyle alakalı ve Green Card ile ilgili pek çok soru alıyoruz. İnsanlar kısaca buraya gelmenin yollarını arıyorlar. Sadece terör olayları değil tabi. Çocuklarının aldığı eğitimden endişeleniyorlar. Ortaokulu, liseyi çocuklarına Amerika’da okutmak isteyen çok fazla kişi var.”

Koçak: “İstikrarsızlık işadamlarına endişe veriyor”

Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası(TACCI) Başkanı Ali Koçak ise Türkiye’den Amerika’ya yatırım yapmak isteyen Türkler’in sayısındaki patlamayı vurgulayarak, “Türkiye’nin etrafında çok büyük bir istikrarsızlık var. Türkiye’nin büyük ticari ilişki içerisinde olduğu Irak’ta yaşanan sıkıntılar Türkiye’deki işadamlarına zarar vermektedir. Aynı zamanda Suriye ve Rusya ile olan ilişkiler, oradaki istikrarsızlık haliyle iş adamlarına bir endişe veriyor. Bir işadamı yatırım yaptığı zaman uzun vadede istikrarlı bir ortam arayışında. Bölgedeki kararsızlık, istikrarsızlık. Rusya ile olan ilişkiler ticareti ve işadamlarını rahatsız ediyor. Dolayısıyla Amerika’ya gelmek istiyorlar. Türk işadamları son zamanlarda bu endişelerini dile getirip buraya yatırım yapmak istiyorlar. Irak’a mal satmış, Rusya’ya mal satmış dolayısıyla oradaki zayıflama ve istikrarsızlıktan buraya yönlenmek istiyor,” diyor.

Kaynak: http://www.amerikaninsesi.com/a/abd-ye-yerlesmek-isteyen-turklerin-sayisinda-patlama/3339132.html

ByGMK USA ADMIN

Amerika’ya İhracata Hazırlık Hizmetimiz

Türk danışmanlarımızın sizlere desteği ile Amerika’ya İhracata Hazırlık Hizmetimiz,  Amerika’ya ihracat yapmak istiyorsunuz ancak buna hazır mısınız, daha da önemlisi ürününüz hazır mı? Bu analizleri yapıp firmanızı Amerika’ya ihracata hazır hale getirmek için iki aşamalı bir hizmet veriyoruz. Read More

ByGMK USA ADMIN

Amerika Ticari Yazışma Hizmetimiz

Amerika Ticari Yazışma Hizmetimiz İhracatçılar için özellikle ticari yazışmalar çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki, ithalatçı ile karşılıklı yazışmalar yoluyla kurulacak iyi bir iletişim, ihracatta başarılı olmanın da temel koşullarından birisidir. Read More

ByGMK USA ADMIN

Telefon Yanıtlama ve Posta Servisi Hizmetimiz

Telefon Yanıtlama ve Posta Servisi Hizmetimiz ile Amerika’ya malınızı pazarlamanın ilk adımı, sizin Amerikan pazarını ciddiye aldığınıza ve kalıcı olduğunuza müşterilerinizi inandırmaktır.

Türkiye’deki hazır ofis ve sanal ofis kavramlarına benzer bir yapıyı. Newyork’un en itibarlı binalarından biri olan Empire State binasında bulunan Amerika’da sanal ofisiniz yada Amerika’da ki hazır ofisiniz gibi kullanabilirsiniz. Read More

ByGMK USA ADMIN

gmkusa artık Türk Yatırımcılarına hizmet veriyor

Amerika’ya ihracat kararı veren müşterilerimize verdiğimiz en kapsamlı hizmet ise ürün yapınızın analizinden başlayıp A Dan Z’ ye Amerika’ya İhracat Hizmetimiz ile Amerika’ya ihracatınızın her aşamasını Türk danışmanlarımızla organize etmenin yanı sıra adınıza her türlü ticari organizasyonu yapıp işletmenizde size destek oluyoruz. Read More

ByGMK USA ADMIN

Information Technology Programs

Information Technology Programs ;Analyzed and segmented the factory data collection market for a specialty manufacturer of terminals. The program focused on forecasting the penetration potential for specific products; structuring and dimensioning the market in terms of industrial segments, applications and system requirements; and establishing buying influences within large and small companies. Read More

ByGMK USA ADMIN

Equipment and Machinery

HVAC and Related

Developed a market entry strategy in the building controls/energy management product area. The objective was to develop a clear perspective on user needs and thus select a product technology path that would satisfy current as well as long term objectives. Information was gathered from building owners re: control product features and functions. This was coupled with information and analysis of competitive products. All reasonable alternatives were evaluated, from grass-roots, to acquisition and joint venture. As such the client’s potential supplier relationship was confirmed as a viable and preferred approach from both technology and strategy points of view.

Evaluated the state of the screw compressor marketplace and its potential threat to traditional HVAC chiller machines, centrifugal and reciprocal. Technical advantages and disadvantages, first- and life-cost perspectives were developed through interviews with engineers and others.

Conducted an evaluation of the chiller business market position in four selected cities – Chicago, Los Angeles, Houston, and Philadelphia. Perspectives from engineers and contractors were developed as well as competitive perspectives from systems competition.

Recently completed an extensive program to determine the components of market image and rate/rank the major HVAC systems manufacturers. Initial personal interviews were conducted to refine program issues and comparative ranking factors. Then a Mail survey was completed among three market groups: building owners and operators, engineers, and contractors. Follow-up personal interviews in selected geographies and with selected competitors rounded out the data gathering effort. By virtue of both qualitative and quantitative methods a complete picture of competitive comparisons was developed. The results are intended to be the basis for long term market development efforts.

Recently completed a program for a manufacturer of gas/oil boilers used in residential heating. Evaluating the viability of a dealer/contractor promotional program; assessing the pluses and minuses and determining the next steps in the development of this program which is intended to achieve long-term share gain. The study program was conducted via focus groups with dealers and consumers in selected geographies plus personal interviews with distributors in those areas.

Conducted a program for a leading European manufacturer of gas burner and burner control products. Examined each facet of the North American market from consumer products, such as appliances; commercial and industrial space heating and process; utility applications. Detailed new and replacement markets, size and growth, changes in technology, competitive environment; detailed a comprehensive market-entry strategy.

Conducted an entry analysis for a manufacturer of split system products. Assessed various geographic markets, their unit placement potential. Selected primary distribution companies and conducted introductory meetings between the client and potential distributors.

Have conducted several programs for clients/manufacturers of industrial and commercial products, assessing energy-related trends: lighting, HVAC chillers and unitary systems, building automation controls and systems, industrial process controls, motors and drive systems.

Examined the marketplace for remanufactured compressors and the pricing approaches of several leading companies. The objective was to develop a list price and discount system.

Assisted a major equipment OEM in a business development program to expand field service capabilities through the acquisition of local contractors. The program screened over 1000 companies, developed candidate profiles, evaluated financials and conducted initial negotiations.

In order to enhance growth, a heating manufacturer added a new product line that required additional dealers beyond their current distribution network. GMK USA developed a dealer expansion program that screened and evaluated dealers on the basis of location, expertise, and the desire to sell and market a niche product. This had resulted in several industry leading dealers adopting this product line.

Evaluating alternatives to turnaround a specialty HVAC equipment company. This company serves a highly fragmented application market requiring significant selling and service skills. This program examined alternatives of product development, rep evaluations, and sales redirection.

Evaluated the potential acquisition of a building controls company for a global electrical and electronics manufacturer. This program examined the candidate’s market position, image, technology capabilities and customer relations perspective from the viewpoints of customers, channels, and competitors and confirmed expected values and future direction of the joint enterprise.

For a leading manufacturer of gas and oil fired boilers, conducted a competitive review and analysis of a niche manufacturer who had made share gains by pursuing a super-premium product approach through traditional and non-traditional channels. The program recommended several non-price actions to add value and regain leadership image.

For an HVAC manufacturer, assessed aftermarket parts activity, particularly questions and price competitiveness and product availability in order to more effectively serve customers by bundling proprietary and generic parts.

Examined certain aspects of the market for specialized dehumidification equipment used in the indoor swimming pool market segment. Conducted a program to detail market share by product size; type; and region to arrive at a clear statement of client share and future growth actions.

Conducted follow-on pool market programs to assess client position in specific market subsegment and determine competitive customer satisfaction levels of product and service.

Examined product line expansion efforts in dehumidification products; specifically evaluating the most acceptable product characteristics of an outside air based product.

For a manufacturer of a critical boiler system component, evaluated the market acceptance and share of a competitor employing a new technology and aggressively pursuing channel selling tactics. The program examined possible tactics to counteract competitive efforts, including product changes and promotional efforts.

Metalworking Machinery and Related (MIBUSA)

Conducted an acquisition evaluation of a specific company within various types of automation components used in a variety of production machinery. This study addressed market demand, impact of technical trends and candidate/competitor positions.

Evaluated two product segments within the machine tool industry – vertical lathes and broaching machines. This program evaluated market size, likely growth, trends in machine capabilities and competitive profiles. The end results focused on recommendations for product changes and niche markets to pursue.

Conducted an acquisition screening study of the U.S. machine tool market for a non-participant. This program examined a large list of companies within certain client criteria and determined their strengths /weaknesses, future market position. The end result was a specific acquisition.

Conducted an in-depth analysis of state-of-the-art grinding technologies and practices for a leading manufacturer/ supplier of grinding wheels. The study focused on analyzing the potential for a new binding and abrasive technology that would greatly enhance the productivity of current grinding methods. Extensive, highly technical discussions were held with users and manufacturers of grinding machinery to determine feasibility and acceptance.

Conducted a study of the work holding/machine fixturing market for a manufacturer of power clamping devices.

Evaluated the market for electric and air drills used in machining centers, transfer lines and other custom engineered machinery. The study program analyzed user trends in automating drilling, boring and tapping operations across a large number of market segments; assessed the opportunities for placements by HP size ranges and developed a strategy which addressed specific niches.

Developed an extensive evaluation of the likely demand for automotive stampings, the effect upon industry capacity and the demand for metalforming equipment. The study examined the effects of downsizing, alternative materials, import share, etc. The end result assisted the client in capital spending priorities.

Examined various automation components such as hiperformance motors and controls within the machine tool market.

Redesigned the price-discount structures for a manufacturer of machinery mounts utilized in metalworking equipment. The result of this study was to restructure the manufacturer’s original OEM price discounts to meet the requirements of industrial mill distributors and specialty tool distributors.

Industrial Machinery and Components

Conducted a study of the market for centrifugal pumps in the U.S. This study evaluated the usage of both centrifugal and vertical turbine centrifugals in industrial process, and non-industrial markets and identified opportunities by segment

Conducted a study in the fan and blower market which evaluates the usage of positive displacement of fans and blowers in the pneumatic conveying systems, waste treatment systems and air pollution/dust control systems.

Directed a strategic planning study for a major manufacturer of specialty clamps and fittings to industrial hose market. This study examined the alternative growth opportunities available through increased penetration within existing product markets as well as possible new product /acquisition potentials.

Conducted a segmentation analysis of the U.S. positive displacement pump market for a major manufacturer. This study evaluated present market size, product/market segmentation and future growth. This study included a detailed analysis of PDP technology within oil and gas processing markets as well as the pumping of liquid petroleum (LP) gas and Freon in refrigeration systems.

Conducted an extensive examination of a specific manufacturer of plastics processing equipment. This study examined the rationale for recent performance problems of this acquired company for a leading U.S. manufacturer.

Conducted a comprehensive analysis of the closing machine market. The study focused on defining the base of installed units, replacement cycles and an in-depth examination of competitors’ positions, strengths and weaknesses and likely future strategies.

Conducted a study of canning machinery which evaluated a manufacturer’s long-term business strategy and the interdependency of parts/service performance and new unit placements. This program evaluated user/ manufacturer rebuilding, parts demand, obsolescence practices and competitive actions.

Conducted an analysis of the parts and replacement market for centrifugal pumps. This study focused on identifying the impact of non-OEM/ “counterfeiter” parts, profiling the major manufacturers of non-OEM parts and suggesting OEM/ distributor programs to combat further erosion.

Conducted a study of the industrial markets for air and hand tools for a major broad line supplier to the market. This program focused on analyzing segments of the market, competitive product positions and channel strategies. The results were used to shift distribution emphasis from one group/type of distributor to another.

Directed a strategic planning study for a specialty manufacturer of portable electric power tools. The study analyzed the industrial /construction markets, segmented the market by products to determine served market share position/ potential and structure the channels of distribution.

Conducted a regional analysis (specific metro area) of hand tools into industrial /contractor markets for a broad line manufacturer. The study was used to analyze a weak geographic area and establish a specific strategy plan.

Directed a strategic planning program for a manufacturer of specialty fastening devices. The study focused on analyzing current market/product potentials and establishing likely extension /alternatives that the company could employ to meet growth objectives.

Directed a new product strategy study for a manufacturer of specialty screws and fasteners. This program identified potential market segments, specific type of distributors for entry with a new line of fastener/new installation tool.

Restructured the price-discount curves for a manufacturer of specialty fasteners used in the construction industry. This study focused on shifting break points (buying volume breaks) on existing curves to be more competitive in the marketplace and correctly align cost/volume relationship with handling distributors’ orders.

 

Construction and Mining Equipment

Evaluated the market for grinding mills used worldwide in the processing and beneficiation of iron ore and copper. This program examined the demand side for copper and steel products, particularly the analyzing the effects of pelletizing and direct reduction upon traditional methods of production. Many of the major mine and production sites in North America were visited. The program focused upon future demand scenarios and how the client could best anticipate future mill demand.

Conducted a study of the drilling tools and accessories market used in underground mining operation on the US, specifically bits and drill rod used in hard metal applications. GMK USA visited over 85% of then-current capacity among copper, zinc, iron, uranium, and other metals. This resulted in a well-developed perspective on product consumption, competitive share, and trends in usage and unmet needs. From this data an entry strategy was developed and business unit ROI plan were made.

An acquisition study was conducted for an international client that was examining the US coal mining market for the possible acquisition of an equipment supplier. A profile was developed of the typical process steps, from drilling to excavating to conveying and processing. The position, image, capabilities and attractiveness of candidates were developed. The program was followed by introductory meetings between companies.

Evaluated the marketplace for mine hoists used in underground operation including metals, non-metals, and coal. These hoists are used for product, not personnel. The program examined current mine capacities and expected developments vs. product hoist capacity.

Completed a study of surface mining operations in the US, especially iron, copper, and coal. This program was conducted for a component supplier to producers of large haulage vehicles, loaders, scrapers, and trucks. This program was concerned with the specifying of components by users and the aftermarket demand for product and services.

Directed an analysis for the potential growth of single-ply roofing systems in the U.S. The study was concerned with defining and determining the size of the market with respect to current commercial /industrial construction as well as defining the retrofit potential among existing buildings.

Completed a study of the electric utility industry and large capital equipment used in that market. This study evaluated competitive strategies of equipment suppliers and expected electric utility scenario within the U.S. by extensive interviews with leading utility engineering/ design firms.

Conducted an evaluation of the welded hydraulic cylinder market in the U.S. for a supplier of hydraulic cylinders to major heavy equipment OEMs in construction, mining, fire and related industries. This study evaluated present market sizes, product segmentation and future growth.

Evaluated the market for grinding mills used worldwide in the processing of iron ore and copper. This program examined the demand for copper and steel products, particularly analyzing the effects of pelletizing and direct reduction upon traditional methods of production. This study required international field efforts and developed long-term strategies for the client.

Directed an acquisition study evaluating companies that are equipment suppliers to the U.S. coal mining industry. This study was a screening effort for a foreign concern wishing to expand into the U.S. mining industry.

Completed a study of the market for large aluminum heat exchangers in the U.S. This study evaluated the usage of heat exchangers by petroleum, natural gas and related industries. Also evaluated were the national energy picture and the development of alternative energy sources.

Conducted a study for a manufacturer of construction equipment in the U.S. and Canada. The study dealt with the acceptance of a new product concept for selected markets, both industrial and municipal, focusing on present equipment usage patterns and future trends.

Conducted an analysis of current trends within the commercial roofing market for a manufacturer/ supplier. This study focused on direction of one-ply versus built-up systems, forecasted new versus reroof potential, identified likely penetration levels for the different systems and outlined some specific alternative strategies /programs.

Evaluated the international market for mine hoists. This study focused on mine hoists that are used in all types of underground mining operations including metals, nonmetals and coal.

Completed a study of surface mining operations in the U.S. iron, coal and copper minerals. This program was conducted for a component supplier to producers of large haulage vehicles in the U.S. market and evaluated their present position and future market strategies.

Evaluated the market for deep foundation techniques used in non-residential construction for a European construction service company wishing to establish a joint venture relationship with a U.S. company. The study established market size, foundation segment utilization and size, competitive profiles of major contractors and the outlook for future growth.

Additionally, GMK USA has conducted other related programs in the construction equipment market where mining was a served market segment.

 

Industrial Distribution

Electric Motor Resellers – Electric motors are a key client product and independent resellers/repair shops/distributors are a key channel. This overview program examined the role of the independent vs. factory-direct, national industrial supply chains, and others. The program focused on whether the independents should be a greater part of the client’s motor strategy.

Exploring the Role of Job Descriptions as Predictors of Customer Behavior – The client has developed a body of research examining the correlation between job titles/description and their result buying behavior regarding MRO and other supplies. GMK USA tested this hypothesis by surveying 50 building and facilities managers in selected market segments such as manufacturing, commercial, healthcare, education, and government. Research examined these decision-makers and their relationships to suppliers versus seven distinct but common goals of their positions.

Evaluation of Home Depot – The emphasis was on understanding the tactics that Home Depot has pursued in addressing the contractor segment of the marketplace as well as Home Depot efforts to expand via other merchandising and targeting concepts.

Evaluation of MSC Industrial Supply Company – The objective was a comprehensive review of this successful distribution company detailing its history, philosophy, analysts viewpoints, marketing, organization, target segments, products lines, targets markets, operation, financial analysis, and outlook. GMK USA interviewed customers, local distributors, distributors acquired by MSC, competitors, and MSC management.

Packing Slip Needs Among Industrial Customers – This survey of local contractors and industrial customers examined the information content of packing slips and whether pricing/discount information represented a potential competitive advantage.

Assessing Consolidation Trends in Selected Market Segments and the Impact on Distribution – Consolidation has impacted several client served market segments, particularly trade related; an example being HVAC where contractors have been bought by consolidation groups, wholesalers have been grouped and manufacturers have been acquired. The implications to Grainger are explored through interviews with consolidators, manufacturers, suppliers and others.

Review of Preferred Local Supplier Market Evaluations – GMK USA reviewed several data driven projects and input concerning the PLS concept the Preferred Local Supplier that is the first choice of the customer. PLS status is generally the result of relationship factors that go beyond apparent economics, such as product and application knowledge, special stocking and product support. The presence of PLS forces in any given area represent real limitations to certain national supply companies.

Secondary Integrated Supply Competition – Beyond the major companies detailed in GMK USA’s initial program in integrated supply, this subsequent effort examined certain fringe of secondary competitors and their orientation to IS actions. Companies examined included IBM, FedEx, AMEX, EDS, Servicemaster, Thomas Register, Fluor/Daniel, Parker-Hannifin, Ryder, Fisher-Scientific, and Strategic Distribution, Inc.

Overview of the International Supply Consortium-Cambar, McJunkin, and Bearings, Inc. – These three active integrated supply competitors have joined forces in an opportunistic approach to expanding their product and service offerings to the industrial marketplace. This program examined their success to date and short-comings.

Analysis of Competitive Integrated Supply Strategies and Actions – As IS concepts and ideas were entering the market in the mid-90s, this program examined those companies viewed as leaders in the IS. Three objectives were addressed: the degree to which IS is a trend in MRO distribution, evaluate selected competitors, and conclude the implications to the client. Specifically, the IS competitors are: Cambar, Fairmont Supply, Ferguson, Graybar, Briggs-Weaver, IDOne, IDG, Brucker Supply, Motion Industries, Bearings, Inc., Kennametal, WESCO, GESCO plus several others.

Miscellaneous Equipment

For the leading manufacturer of clothing hangers assessed the changing marketplace among clothing producers and top retailers. This program examined how manufacturers of hangers were developing value added products to address market needs related to: transportation of product from manufacturing plant to retail location, sometimes overseas; hanger styles for specific applications, such as children’s wear; products that incorporated security features.

Conducted a competitive analysis for a leading worldwide toy manufacturer, assessing the likely strategy of a building block company that had achieved substantial growth through different product/age segmentation tactics and various play figure themes. The analysis examined the alternatives to counter these tactics.

Examined the market for police/emergency vehicle lighting products and accessories, particularly the buying practices and policies of the very large buyer, buying cycles, evaluation criteria, reconditioning activities, technology trends, etc.

Evaluated the market for solar energy process equipment; meeting with makers of solar wafers, cells, and modules to assess equipment and process needs through each step of their manufacturing; then meeting with equipment manufacturers to determine how future automation and standardization is being addressed. This allowed client recommendations to target critical process steps and market niches where needs were under-addressed.

Detailed analysis of stainless steel wire and cloth applications markets. This was a screening study to examine multiple potential applications outside of the automotive market. The analysis examined fasteners, spring wire, weaving, welding, forming, braiding, nails, knitting, rope and lashing segments. The end result was a priority matrix of applications, competitors, and opportunity criteria which directed future market actions.

Analysis of the industrial silencer marketplace — application segments, such as engines, chillers, generators; examining demand, competition, and expected growth.

Examined a possible new product opportunity in the bicycle lock and security business.

Evaluated the retail/DIY market for sledgehammers and related tools in light of increased growth in the consumer DIY market as well as import competition.

Evaluated the outlook for rail anchors and other maintenance of way consumables.

Conducted a series of diversification evaluations in an equipment markets; determining size and growth outlook; distribution; technology changes; competitive structure; potential opportunities in machine tools, mining equipment, and railroad maintenance of way equipment

Evaluated the market for electric heating products in each province of Canada; evaluating market size, growth potential, competitive positions and future tactics.

Examined the market for stainless steel sinks in India and China assessing local market demand and the availability of potential partners for a leading US manufacturer.

Assessed the position of cast iron kitchen sinks in the remodeling and replacement markets as served by independent remodelers and major DIY chains.

Evaluated the kitchen counter-top market, particularly the granite material segment and their usage of kitchen sink products. This emerging channel serves high end buyers and can be a new channel for suppliers.

For a major manufacturer of construction and agricultural equipment as part of extensive QFD (quality function deployment) efforts, customer and dealer interviews formed the basis of market input detailing the impression and desires of features and functions of skid steer loaders, crawler dozers, and trenchers.

For a manufacturer of forage harvesters developed a perspective of market demand for new product features and size/horsepower capabilities among these very large machines that are critical to efficient grain harvesting. The program resulted in a rating and ranking of competitive machines and action for the client on next generation product.

A manufacturer of agriculture equipment acquired the rights to a construction equipment mini-machine. This study examined the market penetration of mini-machines and how the client could increase sales results and penetration among various segments.

For the USPS, examined alternative delivery services and their impact on the delivery of advertising flyers, bulk mail products, and others.

For a startup venture commercializing a new technology for the sensing of volatile organic chemicals, investigated multiple market segments to assess current practices and technologies, analytical methods and equipment, reaction to the clients proposed new technology. Market segments included: refined agricultural products, beer, food ingredients, grains, seafood, wine, bad breath and personal hygiene, soft drinks, and intermediate chemicals. Each segment analysis contained market potential estimates and recommended actions.

For a startup venture addressing the application of a new chemical sensing technology to medical diagnostics, explored the market for H. Pylori testing. H. Pylori is a bacteria directly associated with peptic ulcers and closely linked to stomach cancer. This study outlined current diagnostic practices, testing procedures, reaction to the client’s proposed test; as well as developing market size and growth, competitive shares and outlook. The program concluded specific action recommendations for market entry and potential development partners.

For a startup venture addressing the application of a new chemical sensing technology to medical diagnostics, explored the market for VAP testing. VAP , ventilator-associated pneumonia is bacteria influenced outcome of patients on a mechanical ventilator which results in increased hospital stays and costs. This study outlined current diagnostic practices, testing procedures, reaction to the client’s proposed test; as well as developing market size and growth, competitive shares and outlook. The program concluded specific action recommendations for market entry and potential development partners.

ByGMK USA ADMIN

Electrical and Power Generation

Electric Motor and Related

 • Evaluated the market for high technology motor products; specifically stepper motors and fanpack motors used in the computer industry. The focus of this effort was the screening of possible acquisition candidates.
 • Conducted a study program in the market for small motors and controls related to appliances, commercial and industrial applications as part of a long term strategic planning effort.
 • Electric motor resellers and resellers/repair shops/distributors are a key channel. This overview program examined the role of the independent vs. factory-direct, national industrial supply chains, and motor manufacturers. The program focused on whether the independents should be a greater part of the client’s motor marketing strategy.
 • Conducted a market assessment and competitive analysis of the market for electric motor controls in the US. This study focused on distribution channels, sales coverage through a diverse selling organization and likely competitive threats from foreign entrants.
 • Analyzed the small electric motor aftermarket for a major motor manufacturer. Study focused on the client’s market image and customer satisfaction position within various distribution channels and future actions to improve position and share.

Energy and Gas Industry Related

 • Conducted a study program for a gas utility to explore market opportunities for their internal LNG storage/conversion resources. Market evaluation was made of peak demand needs of neighboring utilities, growth in LNG transportation applications, and industrial co-gen opportunities.
 • For an electric utility, profiled on an SIC/industry basis, the current base of manufacturing processes and technologies; their awareness of alternative electrotechnologies; potential conversion business and future growth of KW demand. Determined marketing resources and tactics needed to reach business development goals based upon internal financial criteria and ROI requirements.
 • NGV trends for several vehicle and component suppliers; authored an article in Natural Gas Fuels magazine and conducted several market evaluation programs concerning the growth of alternative fueled vehicles and the potential role of CNG and LNG.
 • Conducted a program for a leading European manufacturer of gas burner and burner control products. Examined each facet of the North American market from consumer products, such as appliances; commercial and industrial space heating and process; utility applications. Detailed new and replacement markets, size and growth, changes in technology, competitive environment; detailed a comprehensive market-entry strategy.
 • Evaluated the market potential and developed an entry strategy for a manufacturer of gas turbine generator products for usage in standby commercial building applications.
 • Evaluation of value-added pricing approaches to the marketing and sales of natural gas to large commercial and industrial customers for space heating and process heating applications — including consideration of tactics with repeat to transportation, storage, and services.
 • Technical assessment of the attractiveness and market viability of a new design, high velocity gas burner.
 • Market evaluation and future business potential analysis of a high-technology ceramic liner for industrial gas furnaces.
 • Examined the utilization of turbines vs. diesel engines as prime movers of compressors used in the natural gas transmission lines in the U.S. and Canadian markets for a major supplier of diesel engines. The program examined the life cycle cost of product/HP size alternatives and determined whether the gas marketplace was one of opportunity for a specific diesel engine configuration.
 • Conducted an evaluation of an acquisition candidate within the energy management systems market, or building automation controls. the program evaluated not only the strengths and limitations of the candidate as a program objective but also the automation needs of commercial building owners and operators across a wide spectrum of building

Utility Industry Related

 • Conducted a study program for a gas utility to examine potential market opportunities for their sizable internal LNG storage and conversion capabilities. Market segments such as public and private transportation, industrial processes, peak demand needs of neighboring utilities, and others were studied to determine if seasonal opportunities were available.
 • For an electric utility, within their geographic served market, reviewed and evaluated on a SIC basis the current manufacturing base. The program studied current manufacturing processes and techniques, their awareness and use of alternative electrotechnologies, the potential for switching to these technologies n the future, and a model of expected KW demand. The analysis allowed for the pro-forma development of an industrial marketing plan detailing target applications, necessary marketing resources, suggested implementation tactics, as well as a financial model of profit or loss.
 • Examined the potential for Natural Gas Vehicles and the likely demand on various suppliers of vehicle systems and components. Evaluated were both market and technical factors for and against NGV adoption and growth. Subsequently wrote an article for Natural Gas Fuels magazine.
 • For a supplier of nuclear materials to the utility industry, reviewed the inherent skill sets and technical expertise required in the nuclear business, i.e., materials handling specialized processing, high-tolerance manufacturing, quality control, precise documentation and record-keeping , etc. The purpose was to find and detail industrial opportunities outside of the utility business as a means of diversifying and growing the business.
 • For an electric utility, examined on a segment by segment basis, the market for consultative services that address end-customer needs in the industrial and commercial markets. The program detailed the types of evaluation and trouble-shooting efforts taking place among these applications and how a utility can become the service provider of choice.
 • Conducted several programs for manufacturers of industrial and commercial products that are energy related; such as lighting, standby power, HVAC chillers and unitary systems, building controls, industrial process controls, motors and drive systems.
ByGMK USA ADMIN

Automotive Programs

Automotive Programs

 • Components and Materials Related
 • OEM and Services
 • Aftermarket and Related
 • Engine and Turbine Related

Automotive industry in the broadest definition…

 • Passenger car
 • Light and medium duty truck
 • Heavy duty truck and trailer

OEM as well as Aftermarket

 • Tier 1, Tier 2 and others
 • Dealer, independent and other channels.

Vehicle as well as component

 • System, subsystem, discrete parts, materials.

The objectives of the assignments are commonly expressed in strategic terms:

 • Market segment assessment and strategic growth plans
 • Technology evaluation and penetration opportunity
 • Competitive positioning and future actions

As such the programs require an understanding of technology and industry practices and traditions.

The following are capsules of past programs and subjects:

Components and Materials Related

 • Evaluated the market trends in the convergence and connectivity issues associated with car media systems in the NA pass car market; examining trends in nav systems, media players, etc. and advised the client on market entry and Tier partnership candidates.
 • For a supplier of automotive interior products, examined the market potential for an energy-absorbing materials family to be used in passenger car and light truck applications. Assessed reaction to product benefits, likely penetration, and potential strategic partners.
 • A part of a study program examining multiple market segments studied the impact of nanomaterial developments on catalytic converters, probing the inherent tradeoffs between performance, cost, and availability, of new materials, material sizes, and current products.
 • For a leading sub-component supplier of airbags; evaluated trends in materials, future airbag systems design, further integration and sub-assembly demands by Tier 1 customers. Further efforts for this wire and metals producer examined stainless steel exhaust componentry, particularly connecting and clamping hardware.
 • Evaluated the adhesives market associated with tapes used for automotive component assembly purposes as well as attachment of automotive trim. The purpose was to size this market and determine product segmentation and purchase/usage practices.
 • Evaluated the passenger car fuel delivery systems market, focusing on fuel pump, lines, and related hardware to determine to what extent the trend exists for component suppliers to develop a systems approach in the OEM market; and the impact on metal vs. plastic products.
 • Tested the receptivity of heavy duty fleets to advanced lighting concepts for headlight and fog light applications; developed fleet lighting practices by vocation, reaction to new technology, product trial and adoption procedures, likely market penetration and required actions
 • Analyzed the market for automotive sound deadening materials and tested a new product concept.
 • Tested a product concept for the heavy-duty marketplace of a composite/plastic truck spring among fleets/vocations such as tank trailers, moving companies and other high-value cargo segments.
 • As part of a multi-client study assessing the US foundry market, analyzed the demand for automotive castings of all types vs. foundry supply capabilities and the introduction of new materials technology such as powdered metals.
 • Evaluation of market potential for maintenance-free batteries within the heavy-duty vehicle industry.
 • For a supplier to the heavy-duty engine market, evaluated the potential for a time-release water filter among engine OEMs, major fleets.
 • Conducted a comprehensive analysis of the market for wheels within light, medium and heavy duty trucks, as well as agriculture and industrial application. The study focused on alternative materials, likely shifts in material usage, and the aftermarket associated with both replacement and styled wheels.
 • Evaluation of the market for automotive stampings analyzing the impact of alternative materials vs. steel.
 • Evaluated the potential development of disc brake systems within the heavy-duty marketplace and the impact of disc brakes in conjunction with ABS systems upon present products.
 • Analyzed the market for a number of truck/trailer products used in the heavy-duty segment specifically, fifth wheels, pintle hooks and trailer landing gear.
 • Assessed trends and market development of collision avoidance systems in the US heavy truck market. This program examined early adopters and non-adopters of front and side collision warning devices, roll-over protection systems and other technologies. The conclusions addressed future product considerations and means to penetrate and develop market share.
 • Conducted an analysis of market share in heavy duty suspension components, detailing share by channel, application, region, etc. The program evaluated what potential share gains could be forthcoming in each market segment.
 • Conducted an extensive evaluation of the market for automotive stampings based upon expected market outlook, changes in materials, vehicle sizes, and import share development.
 • Conducted an analysis of the automotive frame market, considering trends of vehicle downsizing, alternative frame/body configuration and likely competitive capacities and strategies.
 • Evaluated the future of new disc braking systems within the heavy-duty truck market. This program projected expected acceptance growth rates, perceived benefits and recommended new product marketing actions.
 • For a manufacturer of heavy duty automatic transmissions; surveyed several served market vocations for reaction to proposed product changes; prioritized the new features and functions, and evaluated premium pricing vs. likely penetration.

Overall Market Focus

 • Examined the market for logistics services and conducted a competitive analysis of several providers. This rapidly growing trend to outsourcing both outbound and inbound freight has implications to the private and for hire fleet market. Of particular interest are the value added services that are part of the competitive landscape logistics software, fleet management, warehousing, fulfillment, repackaging.
 • For a major heavy-duty truck producer, analyzed the heavy truck used vehicle market by vehicle type, brand, region, etc. Developed an econometric model to predict future used vehicle market conditions and volumes; examined alternatives to market over-supply of odd-spec or high mileage used product.
 • For a leading financial services provider, evaluated the accuracy of used product information. Studies of heavy-duty trucks, medium duty trucks, and trailers were completed by interviewing leading dealers in selected regions.
 • Conducted a study program for a major US truck/trailer producer that segmented the domestic market by product type and by geographic segmentation. This study was used to determine the future market distribution scheme for the client.
 • Conducted an evaluation of the trailer rent/lease market in selected US cities for a major manufacturer of truck trailers contemplating market entry into these areas.
 • Conducted a study of the US truck/trailer market focusing on the usage of specialty designed tank trailers. This study was an acquisition study, which evaluated major suppliers to this market and entailed interviews with users and major manufacturers.
 • Conducted an extensive evaluation of the market for automotive stampings based upon expected market outlook, changes in materials, vehicle sizes, and import share development.
 • Conducted an analysis of the automotive frame market, considering trends of vehicle downsizing, alternative frame/body configuration and likely competitive capacities and strategies.
 • Evaluated the future of new disc braking systems within the heavy-duty truck market. This program projected expected acceptance growth rates, perceived benefits and recommended new product marketing actions.
 • For a manufacturer of heavy-duty automatic transmissions; surveyed several served market vocations for reaction to proposed product changes; prioritized the new features and functions, and evaluated premium pricing vs. likely penetration.

Aftermarket and Related

 • For a venture company with a new windshield wiper product—conducted a market assessment of potential channels, such as: auto parts chains, DIY stores, auto repair chains, vehicle dealers, catalogs, direct marketing, to determine a best channel for product introduction and then a channel development plan.
 • For a major aftermarket catalog retailer of repair, custom and enthusiasts parts, a customer satisfaction study program that addressed various buyer segments and how to increase their longevity and per buy purchase. As a follow-on effort, devised a tracking system for new customer performance.
 • Within the heavy-duty truck accessories market, evaluated the potential of a next-generation cab/fuel heater. Determined appropriate marketing actions among segments such as independent vs. fleet.
 • Conducted a study program which evaluated a supplier’s market position within certain heavy-duty truck components; specifically transmissions, examining trends occurring within the aftermarket and evaluating possible business changes.
 • Evaluated the market for the rebuilding of heavy-duty transmissions and axles in the context of an acquisition investment for a major us components supplier.
 • Evaluated heavy-duty transmission/differential rebuilding/remanufacturing business; user attitudes, distribution channel, future market growth, OEM component and vehicle manufacturer strategies, profitability. The end result was an acquisition and the entry of the client in a multi-regional program.
 • Evaluation of the aftermarket for specialty automotive wheels. The study analyzed future trends and direction of market, manufacturers positions, manufacturing capabilities of each of the competitors and the potential OEM accessibility. The work was the basis for analyzing the potential for acquisition.
 • Completed a study program for a component supplier of electrical equipment, specifically wiring harnesses and components to the automotive industry. This program evaluated the supplier’s position in the domestic aftermarket and alternative strategies for future diversification either through product development or distribution.
 • Completed a multi-client study of the aftermarket for heavy-duty truck parts. The study was concerned with defining and determining the size of the market for truck parts as well as evaluating end-user practices, distribution strategies and government factors, which will have an impact on this market.
 • Evaluated the market for selected automotive crash parts within the western US. Study focus was on potential advantages of domestic manufacture of various import car parts.
 • Analyzed the distribution planning strategy for a major supplier to the heavy truck industry. The analysis took into account how a dealer organization could or should be supplemented by direct sales and a company-sponsored organization.
 • Demand and product positioning analysis of the battery charger business with subsequent decision to exit the business.
 • Evaluation of the heavy truck diesel-fired cab-heater market comparing competitive product offerings and developing an outlook for future unit sales growth.
 • For a plastics supplier tested a product concept of modular pickup truck accessories to meet the market for bedliners, tonneau covers and camper tops.
 • Evaluated the possible market opportunities of an auto body filler material developed by an OEM for the auto repair marketplace.

Engine and Turbine Related

 • Conducted a market analysis of the 20-50 HP industrial engine market, assessing future shifts between air vs. liquid cooling, gas vs. diesel fuel, and likely growth of major end-use segments.
 • Directed a study program which evaluated the diesel marine engine market for a major diesel engine builder desiring entry into the U.S. and Canadian markets. The study program included analysis of pleasure and nonpleasure marine applications in the small- to medium-sized diesel engine range.
 • Analyzed the 750+ horsepower industrial diesel engine market for a major supplier to the market. Study focused on establishing future demand, number of installed units and manufacturers’ shares.
 • Analyzed the retrofit /replacement market for turbochargers used on very large diesel engines for a supplier to the industry. This study focused on identifying the potential for replacing the installed base and developing a service strategy to compete against the independent rebuilder/remanufacturer.
 • Have been involved in a major international study assessing the opportunity of gas turbines as prime movers in the electric generation market. This study dealt with evaluating alternative competitive products and required interviewing in a number of foreign countries.
 • Studied the utilization of turbines vs. diesels as primary movers of compressors used in natural gas transmission lines in the U.S. and Canadian markets for a major supplier of diesel engines.
 • Conducted an analysis of the usage of diesel engine equipment in Western Canada. This study required interviewing with key industry operations and evaluating parts and service requirements in this area for a diesel engine manufacturer.
 • Evaluated potential growth opportunities in engine related applications for shell and tube heat exchangers. Specifically examining usage factors in OTR trucks, construction equipment, gensets, industrial applications.
ByGMK USA ADMIN

Electronics Programs

Computer Components and Peripherals

 • Conducted an analysis of transformers and uninterrupted power supplies used in office and computer room environments. An assessment of competitive position and likely channels of distribution was made to establish entry strategy for a new line of products.
 • Evaluated the market for microcomputer – modem products within the large user. This program evaluated the present and expected usage level of modems for microcomputers; expected changes in technology – speed rates, protocols; competitive practices and apparent strategies. The study results assisted the client in finalizing product development plans and marketing channel decisions.
 • Conducted an analysis of the intelligent data entry terminal market, providing the client with information and recommendations related to growth opportunities. The size and growth of the market were evaluated; relevant segments of the market identified and a strategy for entering segments of best opportunity were recommended.
 • Evaluation of marketing opportunities in the data processing and word processing peripherals and supplies market. The study assessed the changing structure of distribution for selected peripheral and supply products.
 • Conducted an analysis of opportunities in the disk drive market for electronically commutated motors (ECMs) and linear motors, as potential new technology opportunities for a U.S. client having proprietary technology as well as established presence in the disk drive area.
 • Directed a two-part strategic planning study for a manufacturer of programmable controllers. The initial study focused on establishing the overall size of the market as well as defining segments and size, estimating five year growth, analyzing the future trends in product technology and developing competitive positions and likely strategies for the future. The second study focused on providing specific product/market strategies.

POS and Credit Authorization

 • Evaluated POS Terminals and EFT trends within various market segments including restaurant /hotel, gas station, supermarket, convenience stores and others. These programs examined product developments and necessary entry factors for an international electronics company.
 • Analyzed the channels of distribution for credit authorization terminals utilized in a variety of retail applications.
 • Guided international terminal manufacturer in the design of point-of-sale terminals for the fast food market.
 • Evaluated POS Terminals and EFT trends, product development and entry factors within various market segments including restaurant/hotel, gas station, supermarket, convenience stores and others for an international electronics company.
 • Analyzed the requirements for card reader components among a series of EFT market segments from mature (ATM) to emerging (vending).

Electrical and Electronic Related

 • Directed a preliminary analysis of the market for optical pattern recognition for a manufacturer of controls and instruments. The study program focused on testing and identifying the possible potential for such a product.
 • Provided a major screening analysis of the U.S. market for motors and controls, including all computer and peripheral market segments. Study resulted in selection of three prime opportunity areas for client’s potential entry.
 • Directed a study program to analyze various product concepts within the market for service test equipment and instrumentation. This study evaluated the demand for specific hardware and service relative to field test equipment in electronics-related markets.
 • Conducted a comprehensive analysis of an acquisition candidate within the electric motor industry. Study focus was upon specific market niches in which the candidate had a meaningful share position.
 • Established a single price-discount curve for a manufacturer of electronic instruments who sold through both stocking reps and distributors. The new price structure eliminated the excess commissions paid to reps and established a stepped discount structure to both stocking reps and distributors.
 • Studied the market for electrical heaters in Canada for a major supplier in this industry. The study dealt with future growth of electric heaters in new and existing dwellings as well as possible distribution strategies.
 • Analyzed the market for various types of electrical products within Australia. This study focused upon eight specific electrical product categories that are used within commercial and residential buildings as well as industrial construction. The study examined past and future product growth, distribution channels and share position of domestic and global competitors.
 • Analyzed the market for various types of electrical products used within commercial and residential building construction within the Republic of Mexico. This study examined product markets, distribution channels and competitive position within this foreign arena.
 • Conducted an analysis of the U.S. market for traffic monitoring equipment for a major European instrument company.

Distribution and Service Related

 • Conducted a multi-client study of the distribution channels for microcomputers and related peripherals used in business applications. The program detailed small, medium and large user sourcing practices; channel/ supplier evaluation criteria; analysis of alternative distribution channels, their strengths /limitations for manufacturers of computer products.
 • Evaluated the industrial electronic distributor as a viable channel for marketing microcomputers and terminal products.
 • Conducted a comprehensive planning program for a major Fortune 100 company, evaluating the office supplies market for entry. This study analyzed various groups of office supply products, alternative distribution channels utilized within the market and certain specific supply producing companies. The study focused on alternative methods of entry, likely risks and rewards within a ten-year time frame.
 • Developed an analysis of the U.S. market for dry toner used in plain paper copiers and other items within the graphic arts industry.
 • Conducted an analysis of independent distribution channels for personal computers for a major manufacturer of computers. This study focused on identifying the key factors in successfully positioning product, brand identity, service and other factors with third party organizations.